Maszyna zbierająca MX

Skrót MX oznacza zaprezentowane przez firmę Krone na Agrotechnice nowe przyczepy zbierające z rotorem: MX 310 (31 m3 wg normy DIN = 50 m3 objętości suchego materiału) i wóz MX 350 (35 m3 wg normy DIN = 56 m3 objętości suchego materiału). Tym samym firma Krone proponuje trzy serie wozów ładujących – od serii AX poprzez serię MX aż do serii ZX. Nowe przyczepy MX w opcji GL (wóz ładujący o zamkniętej budowie) i GD (wóz ładujący o zamkniętej budowie, wyposażony seryjnie w 2 walce dozujące, w opcji 3 walce dozujące).

Przyczepy serii MX posiadają rotor transportująco-tnący o średnicy 880 mm z 8 rzędami zębów na obwodzie. Zęby ułożone w kształcie spirali przyspawane są do rotora i dzięki swojej budowie ze stali typu Hardox zapewniają niskie zużycie materiału. Szeroki przyrząd tnący zapewnia dużą wydajność. 41 noży, które położone są w odległości 37 mm zapewnia doskonałą jakość cięcia przy niskim zapotrzebowaniu mocy.
Wszystkie wozy serii MX wyposażone są w podbieracz typu Easy-Flow, który jest łatwy w eksploatacji. Szerokość podbieracza wynosi 1800 mm (DIN). 5 rzędów palcy odpowiada za sprawne podbieranie materiału.
Podbieracz typu EasyFlow pracuje bez sterowania bieżnią krzywkową. Tym samym nie ma konieczności jak dotychczas dużych nakładów konserwacji i zużycia materiałów. Ogromną zaletę stanowi fakt, że nowy podbieracz firmy Krone typu EasyFlow jest zawieszony wahadłowo.
Walce dozujące są zabezpieczone poprzez sprzęgło kłowe, co oznacza szybsze obroty w celu osiągnięcia wyższej prędkości przy rozładunku – również cięższej kiszonki.
Wozy ładujące serii MX wyróżnia ich hydraulicznie opuszczany i otwierany na bok przyrząd tnący, dzięki czemu operator nie ma potrzeby biegania wokół wozu, ażeby zabezpieczyć i odbezpieczyć przyrząd tnący. Opuszczanie przyrządu tnącego obywa się po lewej stronie. Na początku przyrząd tnący jest odbezpieczany za pomocą dźwigni a następnie rozkładany na lewą stronę. To zapewnia komfort przy wymianie noży, która odbywa się w błyskawicznym tempie i bez użycia narzędzi.
Kolejną innowację stanowi podłoga wozów ładujących serii MX, która jest z przodu obniżana o 15 lub 25 cm. Dzięki temu proces transportu kiszonki przez rotor tnący zostaje skrócony. Proces transportu kiszonki odbywa się sprawniej i przy niższym zapotrzebowaniu mocy. To oznacza, że wozy serii MX mogą być używane przy użyciu ciągników już z 88 KW/120 PS.
Dzięki podłodze odchylanej do przodu zwiększa się odciążenie wozu, ponieważ kiszonka załadowana na początku nie może przechylić się na tylną część wozu. To zapewnia komfort rozładunku, nawet najdalej położonej kiszonki.
Opcjonalna automatyka załadunku wyposażona jest w dodatkowy czujnik, który zapewnia lepszy załadunek wozu, a tym samym decyduje o jego wydajności.
Nowa seria przyczep KRONE MX zapewnia również duże możliwości i opcje wyboru osi, ogumienia oraz hamulców.
Sterowanie – do wyboru 2 kasety sterujące Medium i Komfort zapewniają w łatwy i przejrzysty sposób pełną kontrolę i sterowanie wszystkimi funkcjami.
Kolejnym istotnym argumentem przyczep KRONE MX jest ich budowa w pełni otwarta u góry, co daje możliwość wykorzystania tych przyczep jako transportowych przy odbiorze od sieczkarni.